Opublikowano: 25.06.2019
06.06.2019 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Olsztyn.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym wręczeniem srebrnych odznak Polskiego Towarzystwa Leśnego dla zasłużonych członków. Paweł Artych, Przewodniczący Zarządu Oddziału PTL w Olsztynie odczytał adres od Janusza Dawidziuka, Przewodniczącego Zarządu Głównego PTL. Następnie zaprezentowano referaty okolicznościowe. Temat „Drzewa i las w dawnych Prusach w aspekcie kulturowym i gospodarczym” przedstawił dr Cezary Tryk. „Duchowość, a przyroda. Jak odzyskać zachwyt nad pięknem świata” omówił rektor seminarium ks. kanonik dr Hubert Tryk. Na zakończenie prof. UWM dr hab. Jakub Borkowski poruszył najistotniejsze aspekty związane z tematem „Ochrona przyrody w środowisku Leśnym”.
Po prelekcjach przyszła pora na wspólne sadzenie drzew w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Posadzono 5 lip, które pochodziły z nasion poświęconych przez papieża Franciszka podczas ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Watykanu.
Zanim przystąpiono do sadzenia, Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusz Orzechowski podpisali certyfikat zawierający informację odnośnie pochodzenia posadzonych drzew.









Opublikowano: 25.06.2019
W dniu 07 czerwca 2019 roku miało miejsce uroczyste otwarcie ścieżki historycznej „Uroczysko Kieraj” w Nadleśnictwie Jagiełek.
Po odsłonięciu kamienia pamiątkowego zaproszeni goście wraz z młodzieżą wzięli udział w przejażdżce rowerami po nowo otwartej ścieżce. Na zakończenie przygotowany został piknik edukacyjny, na którym nie zabrakło wystawy, zabaw oraz pogadanek związanych z naszą tradycją, kulturą oraz historią.







Opublikowano: 25.06.2019
W dniu 1 kwietnia 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 15 w Olsztynie.
Przewodniczący Koła PTL przy BULiGL w Olsztynie, Dyrektor Oddziału Włodzimierz Serwiński wyraża podziękowanie za umożliwienie realizacji tej pięknej inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leśnego Pani Barbarze Bogacz – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie oraz nadleśnictwom: Nadleśnictwu Olsztynek – za lipę wyhodowaną na szkółce tegoż Nadleśnictwa z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka w 2017 roku i Nadleśnictwu Olsztyn, za wielkie wsparcie logistyczne przy organizacji tego przedsięwzięcia.







Opublikowano: 25.06.2019
Z referatem prezentującym literaturę przedmiotu i poglądy naukowe na temat brzozy wystąpił p. Tadeusz Pampuch – emerytowany naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Olsztynie, natomiast rolę brzozy w planowaniu urządzeniowym przedstawił p. Włodzimierz Serwiński – dyrektor Olsztyńskiego Oddziału Biura Urządzania Lasu. Część referatową zakończyło wystąpienie p. Marzeny Sikorskiej z Wydziału Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie na temat udziału i roli brzozy w ekosystemach leśnych w ramach olsztyńskiej RDLP.
Część terenowa odbyła się na terenie Leśnictwa Sokołów, gdzie już na konkretnych przykładach kontynuowano dyskusję. W seminarium uczestniczyli członkowie PTL i pozostałe osoby zainteresowani tą tematyką, reprezentujące większość nadleśnictw RDLP w Olsztynie.







Opublikowano: 24.06.2019
Zadanie Konkursowe „Szukamy zimorodka (Alcedo atthis) na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego” 2017-18 - Wykonane
Głównymi wykonawcami pierwszej edycji tego zadania byli leśnicy w liczbie ok.150 osób - Członkowie Ligi Ochrony Przyrody z Oddziałów LOP Okręgu Warmińsko-Mazurskiego oraz Członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddziału w Olsztynie. Całość zadania była współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Uzyskano - maksymalnie dokładaną znajomości około zaewidencjonowanych 40 miejsc występowania zimorodka (zimorodków), bardzo przywiązanego do jednego miejsca. Pozwoli to na podjęcie ewentualnych działań ochronnych w sytuacji zagrożenia, szczególnie miejsc lęgowych. Miejsca obecności zimorodków wyszukała grup 24 osób, których już dzisiaj można uznać za specjalistów dużo wiedzących o zimorodku. Szukano głównie na obszarach Natura 2000 – Ostoja Warmińska, Puszcza Piska, Ostoja Rzeka Pasłęka. Działanie to pozwoliło, na poznanie przez kilkudziesięciu miłośników przyrody, bardziej dokładnie biologii tych pięknych ptaków, opisywanych już w mitologii greckiej. Wyprawy do obserwacji zimorodków pozwoliły również na obserwację innych gatunków ptaków siedlisk wodno-błotnych, co w konsekwencji przyczyni się do edukacji ekologicznej wielu ludzi nie tylko entuzjastów zimorodka, w poznawaniu ojczystej przyrody. Pozwoli też, na uzyskanie wiedzy o liczebności populacji zimorodka na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego, oraz ewentualnych uwag, co do rodzajów zagrożeń miejsc bytowania zimorodków i możliwości podjęcia bardziej szczegółowej czynnej ochrony tego gatunku.
Zimorodka spotykano na rzece Krutyni o szczególnym nasileniu spływów kajakowych. Co wskazuje, że potrafi on tolerować obecność człowieka z całą jego działalnością jak wyżej wymieniona, i to w bardzo dużym nasileniu. Spopularyzowanie wiedzy wśród możliwie największej liczby obserwatorów o sposobach odżywiania się i miejsc bytowania, tego już coraz bardziej zagrożonego wyginięciem pięknego ptaka, może ograniczyć działania człowieka niszczące jego naturalne środowisko. Pozwoli też, na podniesienie specjalistycznej wiedzy przyrodniczej u starszych osób, które przystępują do tych działań, a u najmłodszych obserwatorów wykształcenie nawyków w obserwowaniu przyrody, nie tylko przy komputerze. Kolejna edycja konkursowych obserwacji w trakcie.
Tadeusz Pampuch V-ce Przewodniczący Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Olsztynie



