Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Kole PTL przy Nadleśnictwie Olsztyn
Opublikowano: 14.01.2019

Sprawozdanie Koła PTL przy Nadleśnictwie Olsztyn z działań związanych z upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości


Olsztyn, 12.12.2018 r.
 
 Sprawozdanie Koła PTL przy Nadleśnictwie Olsztyn z działań związanych z upamiętnieniem
100-lecia odzyskania niepodległości

 W dniu 31 października 2018 roku miało miejsce uroczyste zasadzenie dębu ku pamięci Bogumiła Linki. Sadzonka dębu została posadzona przy siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Olsztynie. W uroczystości wziął udział Dariusz Stanisław Rudnik – Wojewódzki Komendant OHP
 w Olsztynie, młodzież oraz przedstawiciel Koła PTL przy Nadleśnictwie Olsztyn.
Upamiętnienie wybitnej postaci, która wywarła ogromny wpływ na odzyskanie i utrzymanie niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się w ramach  wspólnego przedsięwzięcia Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Projekt „100 Dębów Bohaterów Niepodległej” ma na celu utrwalenie w społeczeństwie, a zwłaszcza w wśród młodego pokolenia setnej rocznicy odzyskania niepodległościObchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Kole PTL przy Nadleśnictwie Jedwabno
Opublikowano: 14.01.2019

Sprawozdanie z przedsięwzięcia uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przez członków koła PTL przy Nadleśnictwie Jedwabno


Koło PTL przy Nadleśnictwie Jedwabno
 

Sprawozdanie
z przedsięwzięcia uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
przez członków koła PTL przy Nadleśnictwie Jedwabno
 
Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Nadleśnictwie Jedwabno 27 kwietnia 2018 odbyło się wspólne sadzenie lasu. Do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych oraz firmy i instytucje współpracujące z Nadleśnictwem Jedwabno. Zaproszeni goście wraz z pracownikami nadleśnictwa (w tym również członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Jedwabno) mimo nieprzychylnej sadzącym pogodzie, po krótkim instruktażu pana nadleśniczego Marka Trędowskiego, ochoczo ruszyli do pracy przyczyniając się do powstania nowego pokolenia lasu w leśnictwie Dębowa Kępa oddz. 50f.Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Kole PTL przy Nadleśnictwie Jagiełek
Opublikowano: 14.01.2019

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Kole PTL przy Nadleśnictwie Jagiełek


W 2018 roku w ramach funkcjonowania Koła PTL przy Nadleśnictwie Jagiełek
z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowano poniższe akcje:
 
  1. Rodzinny Rajd Niepodległości Doliną Pasłęki, zorganizowany w dniu
    20 października 2018 roku. Dla uczczenia i upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnikom rajdu przekazano 100 sztuk sadzonek dębu.
  2. Pamięci Żołnierzy niezłomnych i ścieżka historyczna „Uroczysko Kieraj”:
Dnia 6 kwietnia 2018 roku odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem kwaterowania żołnierzy 4 Szwadronu 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w miejscu nieistniejącej już obecnie leśniczówki Kieraj, się na terenie Nadleśnictwa Jagiełek.
W miejscu nieistniejącej leśniczówki Kieraj, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęcono kapliczkę z figurką Jezusa Frasobliwego. Na pniu kapliczki wyryto napis „Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – leśnicy A.D. 2018” oraz fragment wiersza Natana Tenenbauma „…Chroń mnie Panie od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie Boże...”.
Dla upamiętnienia wydarzenia wraz z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w tym szczególnie ważnym historycznie miejscu, posadzono wraz z dziećmi 10 cisów. 
 
Do miejsca historycznego od obecnej leśniczówki Leśnictwa Kieraj prowadzi ścieżka „Uroczysko Kieraj”. Blisko 7 km trasa przybliża historię: regionu, Lasów Państwowych, pierwszego Dyrektora Naczelnego Lasów Państwowych Adama Loreta i udziału leśników w obronie państwa.
 
Przewodniczący Koła PTL
w Nadleśnictwie Jagiełek
Oddział Olsztyński
Adam CzajkowskiRodzinny Rajd Niepodległości Doliną Pasłęki
Opublikowano: 08.11.2018

Jak co roku jesienią w lasach Nadleśnictwa Jagiełek, w sobotę 20 października odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy.

Autor: Bożena Przesław


Rodzinny Rajd Niepodległości Doliną Pasłęki

         Jak co roku jesienią w lasach Nadleśnictwa Jagiełek a dokładnie w dolinie Rzeki Pasłęki w sobotę 20 października odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy. Organizatorem wydarzenia było Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Jagiełek. W tym roku było to szczególne wydarzenie – a mianowicie Rowerowy Rajd Niepodległości. Frekwencja dopisała, na starcie stanęło ponad stu uczestników, niektórzy jeszcze w fotelikach za plecami swoich rodziców. Zwycięzcami byli wszyscy cykliści, otrzymując na zakończenie pamiątkowe medale, a stracone kalorie uzupełniając smaczną ogniskową kiełbasą. By upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości każdy uczestnik otrzymał sadzonkę dębu do posadzenia.

Do zobaczenia za rok.Rekultywacja gruntów po przemysłowym wydobyciu kruszyw jako impuls kierunkowy w sukcesji naturalnej
Opublikowano: 07.06.2017

Zarząd Oddziału Olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego zorganizował w dniu 25 maja seminarium nt „Rekultywacja gruntów po przemysłowym wydobyciu kruszyw jako impuls kierunkowy w sukcesji naturalnej”.


Zarząd Oddziału Olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego zorganizował w dniu 25 maja seminarium nt „Rekultywacja gruntów po przemysłowym wydobyciu kruszyw jako impuls kierunkowy w sukcesji naturalnej”.
Część referatowa odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Lidzbark, natomiast część terenowa na terenie kopalni kruszyw we wsi Brzeźno Mazurskie. Ponieważ na obszarze administrowanym przez RDLP w Olsztynie zalegają liczne złoża kruszywa naturalnego, a na Dyrektorze Regionalnym L.P. ciąży ustawowy obowiązek opiniowania działań rekultywacyjnych, tematyka ta jest istotnym elementem wiedzy zawodowej leśników. Mając to na uwadze zaproszenie do udziału w nim skierowano nie tylko do członków PTL, ale do wszystkich zainteresowanych pracowników.
W seminarium uczestniczyło 63 osoby, reprezentujące większość nadleśnictw RDLP w Olsztynie. Podczas części terenowej uczestnicy prowadzili liczne dyskusje, natomiast Komisja Wniosków wykorzystując prezentowane stanowiska przygotuje do 30.06.2017 r. wnioski i zamieści je na stronie Towarzystwa.